Do prvního květnového týdne nevstoupily finanční trhy zrovna optimisticky. Tedy alespoň ty, na kterých se obchodovalo. Londýnští investoři si dnes užívali bankovní prázdniny. Zbytek světa se potýkal s obavami z dopadu vysoké inflace, utahujících se měnových politik či restriktivních opatření v Číně kvůli šíření koronaviru. Evropské akciové indexy tak dnes byly pod tlakem, dolar proti euru držel své silné úrovně z minulého týdne těsně nad 1,05 USD/EUR. Pouze krátkodobě euru pomohlo dopolední zveřejnění vzestupně revidovaných německých PMI ve zpracovatelském průmyslu. Toto vylepšení se pak odrazilo i v lepších číslech za celou eurozónu.
Vyšší averze k riziku patrná na globálních trzích se propsala i do kurzů středoevropských měn, ty tak měly tendenci oslabovat. Nejvýrazněji z nich čeká koruna. Ta dnes odpoledne poprvé za posledních pět týdnů testovala hladinu 24,70 CZK/EUR. Ještě ráno se přitom kurz nacházel u 24,60 CZK/EUR. Ranní zveřejnění dubnového PMI tuzemské průmyslové aktivity nezklamalo, naopak výsledek překonal tržní očekávání. Navzdory vysoké inflaci a potížím v dodavatelském řetězci, které válka na Ukrajině dále zvýraznila, se aktivita v tomto sektoru nadále zvyšuje, i když pomalejším tempem.
Bez tržní reakce se obešla i publikace výsledků státního rozpočtu ke konci dubna, kde oznámený deficit činil 100,1 mld. Kč. Oproti loňskému roku je schodek menší o 91,9 mld. Kč, což odráží zejména nižší výdaje v souvislosti se specifiky rozpočtového provizoria. Na meziročním snížení deficitu se však podepsala i zotavující se ekonomika a zvýšená inflace.
Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka
2. května 2022