Z pohledu ekonomického kalendáře je dnešní den pro většinu hráčů na finančních trzích nezajímavý. Ti se tak budou především připravovat na zítřejší zasedání ECB. Z regionu zaujmou pouze polská data maloobchodních tržeb a stavební produkce. Statistiky budou ovlivněny z meziročního pohledu stále nízkou statistickou základnou.
Euro se vůči dolaru po červnovém sestupném trendu během července stabilizovalo v okolí hladiny 1,18 USD/EUR a hledá impulsy pro další pohyb. Ty mu dnešní ekonomický kalendář nenabídne. Zajímavější z tohoto pohledu může být zítřejší zasedání ECB, na které udělala reklamu samotná prezidentka Christine Lagardeová. My ale máme pochybnosti, že by se mělo jednat o nějaké zlomové zasedání,
Relativně silnější dolar drží středoevropské měny spíše slabší. Z regionu se dnes dočkáme polských dat maloobchodních tržeb a stavebnictví za červen a červencové spotřebitelské důvěry. I polská data jsou v meziročním pohledu podporována nízkou statistickou základnou. Na rozdíl od Česka či Maďarska ale polští centrální bankéři ignorují aktuální inflační vzestup a hrozbu přelití do vyšších inflačních očekávání a měnovou politiku nadále ponechávají extrémně uvolněnou. To samozřejmě polskému zlotému příliš nesvědčí.
Na devizových trzích včera panoval vesměs klid. Euro vůči dolaru lehce ztrácelo, regionální měny po pondělním výprodeji část těchto ztrát umazávaly. Koruna se z ranních kotací poblíž 25,70 CZK/EUR posunovala směrem k 25,60 CZK/EUR, aby se v odpoledních hodinách opět vrátila nad 25,65 CZK/EUR.
Mnohem zajímavější bylo včera dění na tržních úrokových sazbách, které ve světě i u nás padaly. Nezabránila tomu ani zveřejněná vysoká data cen průmyslových výrobců z Německa, Polska či tuzemska. Trhy totiž trápí šířící se mutace delta.
Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka
21. července 2021