V centru pozornosti globálních finančních trhů dnes budou americké volby do Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu. Předvolební průzkumy předpovídají vítězství republikánům, což by z legislativního hlediska významně ztížilo prezidentu Bidenovi druhou půlku jeho funkčního období. V ČR budou zveřejněna data o vývoji maloobchodních tržeb, podílu nezaměstnaných osob a objemu devizových rezerv ČNB. Tuzemských trh práce by měl nadále vykazovat známky významného nedostatku pracovních sil, poptávka spotřebitelů však pravděpodobně pokračovala, vlivem vysoké inflace a nejistoty, v poklesu.
Pokles tuzemských maloobchodních tržeb bez prodejů aut v září podle našeho odhadu zrychlil z meziměsíčních 0,7 % na 0,9 %. Šlo by tak o šestý meziměsíční pokles v řadě. Důvěra spotřebitelů se snížila ze srpnových 77,1 b. na zářijových 72,7 b., což bylo nové minimum časové řady dostupné od roku 2003. Domácnosti podle dostupných dat za druhé čtvrtletí omezují především nákupy zboží dlouhodobé spotřeby, mezi které patří i automobily. Předpokládáme tak, že v září pokračoval pokles tržeb za prodej automobilů. Celkové maloobchodní tržby se v září podle našeho odhadu snížily meziměsíčně o 0,9 % po předchozím poklesu o 1 %. V meziročním srovnání by celkové maloobchodní tržby měly být nižší o 6,9 %, ty bez prodejů aut pak o 7,8 % (WDA), což zároveň odpovídá konsenzu trhu.
Globální finanční trhy dnes budou sledovat zejména průběh amerických voleb do Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu. Jedná se o tzv. midterm elections, které své označení získaly tím, že se konají uprostřed prezidentského mandátu. Očekáváme, že republikáni získají zpět většinu ve Sněmovně reprezentantů. Pokud se tak stane, přerozdělení moci mezi Kongresem a prezidentem pravděpodobně zbrzdí jakoukoli významnější legislativu. Kromě toho je souboj o Senát těsný a poslední průzkumy naznačují, že republikáni mají šanci získat většinu i v něm. Výsledek dnešních amerických voleb bude sledován také ve vztahu k dalším prezidentským volbám, které se v USA konají v roce 2024. Převaha republikánů v Kongresu by mohla být výhodou v kampani Donalda Trumpa, o jehož kandidatuře se čím dál tím více spekuluje.
Průmyslová produkce v ČR klesla v září meziměsíčně o 0,2 % po předchozích 0,8 %. V meziročním vyjádření její růst zpomalil z 10,3 % na 8,3 %, zatímco se čekalo 7,2 % (NSA). Směrem vzhůru meziroční dynamiku nadále tlačí nízká srovnávací základna loňského roku. Za pozitivní překvapení se zářijový výsledek dá považovat i s ohledem na minulý týden zveřejněný předběžný odhad HDP, podle kterého tuzemská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla mezičtvrtletně o 0,4 %. V samotném zpracovatelském průmyslu se produkce v září meziměsíčně snížila o 0,1 %, zatímco ještě v srpnu rostla svižným tempem o 1,7 %. Nebýt automobilového průmyslu, který rostl meziměsíčně o 1 %, byl by pokles průmyslové produkce hlubší. Pozitivní vliv na výrobu automobilů mají hlavně obnovené dodávky výrobních vstupů v souvislosti s pokračujícím odezníváním problémů v dodavatelských řetězcích. Pokles produkce nadále vykazují zejména energeticky náročná odvětví jako je hutnictví, slevárenství a těžké strojírenství.
Tuzemský průmysl zatím zůstává poměrně odolný, trend jeho vývoje je však negativní. To souvisí s poklesem poptávky po průmyslovém zboží vlivem vysoké inflace a zvýšené ekonomické nejistoty. Hodnota průmyslových zakázek sice pokračovala v meziměsíčním růstu (v září o 4 %), to však pravděpodobně souviselo se zvyšujícími se cenami průmyslové produkce. Například v Německu, kde jsou tyto údaje očištěny o vliv cen, klesl v září objem nových zakázek o výrazná 4 % po předchozím poklesu o 2 %.
Pozitivně překvapila i německá průmyslová produkce a důvěra investorů Sentix. Německá průmyslová produkce se v září meziměsíčně zvýšila o 0,6 %, když se čekal růst o 0,1 %. Také zde mělo pozitivní vliv oživení produkce automobilového průmyslu, která vzrostla meziměsíčně o 9,3 %. V případě indikátoru důvěry investorů v eurozóně Sentix pak došlo k nárůstu ze říjnových -38,3 b. na listopadových -30,9 b. oproti očekávaným-35,0 b.
Americký dolar včera oslabil. Proti společné evropské měně odepsal zhruba 0,4 %, když se v odpoledních hodinách pohyboval poblíž parity. Ze slabšího dolaru těžil také středoevropský region. Maďarský forint a česká koruna proti euru posílily o zhruba 0,4 %, výjimkou byl pouze polský zlotý, který zůstal zhruba beze změny. Kurz tuzemské měny poblíž 24,30 CZK/EUR je nejsilnější úroveň za posledního zhruba půl roku.
Martin Gürtler, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a.s.
8. listopadu 2022