Velkoobchodní ceny energií zaznamenaly během prázdninových měsíců skokový nárůst. To bylo důvodem výrazného meziměsíčního růstu německých průmyslových cen v červenci a silná tato dynamika pravděpodobně zůstala i v srpnu. Drahé energie se zároveň promítají v utlumeném vývoji průmyslové produkce, což by měla potvrdit data z Polska. Tamní trh práce však zůstává nadále silný, když růst průměrné mzdy pokrývá velkou část inflace a zaměstnanost roste tempem nad 2 % y/y.
Přes očekávané zmírnění růstu cen německých průmyslových výrobců by inflace ve výrobním sektoru měla zůstat nadále výrazná. V červenci průmyslové ceny povyskočily v Německu meziměsíčně o silných 5,3 %, když se projevilo skokové zvýšení cen elektřiny a plynu na velkoobchodních trzích. Průmyslové podniky jsou z důvodu vysoké spotřeby mnohdy nuceny energie nakupovat za spotové ceny, což je i důvodem, proč jsme v případě výrobních cen svědky větších nárůstů než u cen spotřebitelských. Rychlý růst velkoobchodních cen energií pokračoval také v srpnu. Trh tak sice čeká nižší, avšak stále silný meziměsíční růst výrobních cen v Německu o 2,4 %. V meziročním srovnání z důvodu vyšší srovnávací základny by nicméně mělo dojít ke zmírnění dynamiky z 37,2 % na 36,8 %.
Data z Polska ukáží na stále silný trh práce, zároveň však potvrdí pokračování slabého výkonu tamního průmyslu. Meziroční růst průměrné mzdy by měl v Polsku podle očekávání trhu zpomalit z 15,8 % v červenci na srpnových 13,6 %, stále by však měl pokrýt velkou část spotřebitelské inflace (ta v srpnu v Polsku činila 16,1 %). Silný by měl zůstat i růst zaměstnanosti, který by v meziročním vyjádření měl podle trhu setrvat nad 2 %. Polský průmysl naopak pravděpodobně pokračoval ve slabém výkonu. Meziročně by sice tržby z průmyslové činnosti měly být v reálném vyjádření vyšší o 10 %, díky nízké srovnávací základně a předchozímu růstu, meziměsíčně však zřejmě opět vykáží velmi slabou dynamiku. K tomu, podobně jako v ostatních zemích, přispívá pokles poptávky po průmyslovém zboží a vysoké ceny energií. Ty se stejně jako v Německu i v Polsku odráží v nadále rychlém růstu cen výrobců, který by v srpnu měl zůstat v blízkosti 25 % y/y.
Státní pohřeb královny Alžběty II. a s tím související státní svátek ve Velké Británii, společně s prázdným kalendářem makroekonomických dat se projevily v poklidném duchu včerejšího obchodování na devizových trzích. Americký dolar během asijského obchodování k euru mírně posílil o přibližně 0,5 % k 0,997 USD/EUR, během evropského obchodování pak zůstal poblíž této úrovně. Akciové trhy však výrazně klesaly, pravděpodobně již v důsledku blížícího se středečního zasedání amerického Fedu, kde se očekává v pořadí třetí zvýšení úrokových sazeb o 75 bb. Všechny tři středoevropské měny k euru v průběhu dne zpevňovaly.
Koruna se obchodovala mírně pod 24,50 CZK/EUR. Člen bankovní řady ČNB Jan Frait poskytl deníku E15 rozhovor, ve kterém uvedl, že podle něj je aktuálně těžké najít důvody pro další zvýšení úrokových sazeb. Inflační tlaky podle jeho názoru již postupně odeznívají, k čemuž přispívají, díky předchozímu výraznému nárůstu, i aktuálně vysoké úrokové sazby. Napjatý trh práce však podle Fraita bude zřejmě důvodem pro to, aby ČNB držela sazby na vyšších úrovních po delší dobu. Krátkodobě nicméně podle něho není trh práce kvůli výraznému poklesu reálných mezd proinflační. Korunové tržní sazby na tato vyjádření v podstatě nereagovaly. Finanční trhy již delší dobu ve svých cenách očekávají, že úrokové sazby zůstanou na zářijovém zasedání beze změny, a to čekáme také my.
Martin Gürtler, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a.s.
20. září 2022