Finanční trhy dnes budou sledovat zejména vystoupení šéfa amerického Fedu Jeroma Powella na setkání centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole. Signály přicházející z americké ekonomiky jsou nyní smíšené a zajímavé tak bude slyšet, jak Fed nová data hodnotí a co podle něj znamenají pro další vývoj měnové politiky. V Evropě budou zveřejněny indikátory ekonomického sentimentu, které by po předchozím poklesu měly ukázat na jeho stabilizaci. V USA pak zveřejní červencový vývoj osobních příjmů a výdajů, na které bude nadále pozitivně působit silný trh práce.
Makroekonomický kalendář toho dnes moc nenabídne a pozornost tak bude směřovat na projev šéfa amerického Fedu Powella na konferenci v Jackson Hole. Očekává se, že potvrdí odhodlání centrální banky nadále bojovat s vysokou inflací prostřednictvím rychlého růstu úrokových sazeb. Po předchozích dvou zvýšeních o 75 bb je nyní na stole buď další růst o 75 bb či mírné zpomalení tempa na 50 bb. Signály přicházející z ekonomiky jsou teď smíšené. Zatímco trh práce a růst spotřeby zůstávají silné, inflace podle posledních dat slábne a tamní ekonomika by se měla nacházet v technické recesi (více k tomuto viz níže). Sledováno tak bude především to, kterým z těchto signálů přisoudí Jerome Powell ve svém projevu větší váhu. Z ekonomických indikátorů budou v Evropě zveřejněny ty o vývoji sentimentu. Důvěra spotřebitelů i podnikatelů by se měla po předchozím poklesu vesměs stabilizovat. V USA zveřejní červencový vývoj osobních příjmů a výdajů. V obou případech očekáváme pokračování meziměsíčního růstu podporovaného silným trhem práce.
Odhad vývoje německé ekonomiky v letošním druhém čtvrtletí byl revidován směrem k mírně lepšímu. Německé HDP mezičtvrtletně vzrostlo o 0,1 %, zatímco předchozí údaj hovořil o jeho stagnaci. Oproti růstu o 0,8 % v prvním čtvrtletí se však jedná o výrazné zpomalení. Pozitivně se ve druhém čtvrtletí projevil hlavně pokračující růst spotřeby, a to jak té soukromé, tak i vládní. V obou případech byl růst vyšší, než se čekalo. Spotřebu domácností podpořilo úplné zrušení protiepidemických restrikcí. Za odhady naopak zaostal vývoj fixních investic, které mezičtvrtletně poklesly. Na vině byly pravděpodobně zvýšená nejistota a rychlý růst cen investičního zboží spolu s drahými energiemi. Záporný byl také příspěvek čistého exportu, když dynamika dovozu byla výrazně vyšší než v případě vývozu. Slabá exportní výkonnost německé ekonomiky souvisela s utlumeným vývojem tamního průmyslu.
Německý Ifo index podnikatelské důvěry opět klesl, ve srovnání s odhady však o poznání méně. Jeho srpnová hodnota činila 88,5 bodu, po předchozích 88,7 bodu. Konsensus analytiků nicméně předpovídal pokles na 86,8 bodu. Lépe dopadlo jak hodnocení současné situace, tak i očekávání pro následujícího půl roku. Obě tyto složky i tak zaznamenaly nepatrný pokles. Ač byl srpnový vývoj oproti očekávání lepší, Ifo index i nadále zůstává nejnižší za poslední zhruba dva roky a spolu s dalšími předstihovými indikátory indikuje pokračující útlum německé ekonomiky. Je pravděpodobné, že její výkon ve třetím čtvrtletí mírně mezičtvrtletně klesne. Ifo institut očekává pokles o 0,5 %, jehož hlavním důvodem by měla být nižší spotřeba domácností negativně ovlivněná vysokou inflací.
Směrem k mírně lepšímu byl rovněž revidován vývoj americké ekonomiky. Její HDP nakonec klesl mezičtvrtletním anualizovaným tempem o 0,6 %, zatímco předchozí odhad ukazoval na pokles o 0,9 %. Za revizí stojí lepší vývoj soukromé spotřeby, která byla mezičtvrtletně vyšší o 1,5 % (revize z 1,0 %). Druhý po sobě jdoucí pokles HDP ukazuje na to, že americká ekonomika se v první půli roku nacházela v technické recesi. Je však nutno dodat, že velká část tohoto poklesu jde na vrub volatilních zásob. Na recesi tamní ekonomiky zatím neukazují již zmíněné výdaje domácností, silný trh práce, pokračující investiční aktivita a ani podle odhadů dobré výsledky hospodaření amerických firem. Pro třetí čtvrtletí analytici očekávají obnovení mezičtvrtletního růstu ekonomiky USA, riziko hospodářského poklesu je však s ochabující globální poptávkou stále přítomné.
Obchodování na devizových trzích se včera opět neslo v klidném prázdninovém módu. Americký dolar zprvu proti euru oslaboval a dočasně se dostal nad paritu, krátce na to však došlo ke korekci zpět k 0,996 USD/EUR. Vývoj ve středoevropském regionu byl smíšený. Polský zlotý ve vztahu k euru posílil o přibližně 0,4 %, maďarský forint naopak ve stejném rozsahu oslabil. Česká koruna pak zůstala přikovaná poblíž 24,65 CZK/EUR.
Martin Gürtler, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a.s.
26. srpna 2022