Na jeden obydlený byt připadají v Praze v průměru dva lidé. To je nejméně ze všech krajů. V hlavním městě totiž Český statistický úřad (ČSÚ) eviduje nejvíce lidí bydlících samostatně, rozšířené naopak příliš nejsou byty obývané více než čtyřmi osobami.
Vůbec nejvíc obydlených bytů v hlavním městě obývá pouze jedna osoba, podle ČSÚ jich je 275 733. Pro zajímavost je to skoro stejný počet, jako všech obyvatel Karlovarského kraje (283 tisíc). Dvě osoby žijí v 181 840 pražských bytech a tři pak v 84 671 bytech. Čtyřčlenné domácnosti obývají 65 696 bytů. Pět lidí žije v Praze v 15 104 bytech a šest a více osob pak v 4661 bytech, což je v přepočtu na obyvatele nejméně ze všech krajů.
ČSÚ tvrdí, že v Praze žije 1,28 milionu lidí. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) v aktuální studii tvrdí, že v hlavním městě trvale žije dokonce 1,6 milionu lidí. V takovém případě na jeden byt připadá už 2,5 člověka. A tento poměr se může dále zhoršovat.
Výstavba nových bytů v Praze stále vázne, přestože se metropole neustále rozrůstá. Podle posledních dat ČSÚ se české hlavní město během prvního čtvrtletí letošního roku rozrostlo o 2556 nových obyvatel. Zásadní podíl na tom mají lidé, kteří se do Prahy přistěhovali. Naproti tomu ve stejném období se v hlavním městě dokončilo jen 1217 bytů. Pokud by sloužily jen novým Pražanům, museli by v každém bytě bydlet minimálně dva, což ale neodpovídá poměru jednočlenných domácností.
Bytová výstavba tak stále více zaostává za demografickým vývojem. Dokud se zásadně nezrychlí povolování nových staveb a neschválí zastaralý územní plán umožňující rozsáhlou bytovou výstavbu, nic se na tomhle trendu nezmění. A dostupnost bydlení bude stále stejně tristní jako nyní.
RNDr. Evžen Korec, CSc. Generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.
18. srpna 2022