Tuzemský průmysl v květnu pozitivně překvapil. Produkce vzrostla meziměsíčně o 2,4 % po předchozím poklesu o 0,7 %. Meziročně byla průmyslová výroba po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dní vyšší o 3,3 %, bez očištění pak o 6,3 %. To předčilo i náš na trhu nejoptimističtější odhad. Ten počítal s růstem 4,3 % (NSA), zatímco tržní konsensus činil pouze 1,6 %. K vyšší průmyslové výrobě pomohlo částečné uvolnění dodavatelských řetězců, které patrně přispělo k výraznému meziměsíčnímu růstu automobilové produkce (4,8 % m/m).
Dnes zveřejněná bilance zahraničního obchodu za květen trhy v podstatě nepřekvapila, vykázaný květnový schodek ve výši 23,3 mld. Kč byl v souladu s tržním očekáváním. Za deficitem stojí hlavně dovoz drahých komodit. Zmírňování problémů v dodavatelských řetězcích se naproti tomu odrazilo na velmi solidním růstu exportu o 4,6 % m/m.
Regionální devizové trhy reagovaly na růst sazeb v Polsku i Maďarsku. Maďarská centrální banka (MNB) dnes zvýšila týdenní depozitní sazbu o 200 bb na 9,75 %, zatímco trhy očekávaly její nárůst o 50 bb. Nejedná se sice o klíčovou měnověpolitickou sazbu, MNB ale již oznámila, že se obě sazby budou pohybovat na stejných hodnotách. Trhy dnes naopak mírně zklamala polská centrální banka, která svou klíčovou sazbu zvýšila o 50 bb na 6,50 %, zatímco se čekalo 6,75 %. Maďarský forint ve výsledku posílil o zhruba 1,4 % na 403,4 HUF/EUR, polský zlotý naopak odpoledne lehce ztrácel. Pod tlak se regionální měny dostávají i v důsledku přesunu investorů k dolaru, což zřejmě souvisí s rostoucím rizikem dlouhodobějšího přerušení dodávek ruského plynu do Evropy.
Intervence ČNB za květen a červen již mohly přesáhnout 7 mld. eur. Na základě dnes zveřejněné desetidenní bilance ČNB ze závěru června odhadujeme, že tuzemská centrální banka mohla na obranu koruny před oslabením za celý červen vynaložit zhruba 5 mld. eur. V květnu to podle nás přitom mohlo být zhruba 2,5 mld. Skutečnou výši spotových operací na devizovém trhu za květen ČNB zveřejní již zítra. Tomu, že intervence pokračují i po obměně bankovní rady na začátku července podle nás nasvědčují v prostředí zvýšené averze k měnám rozvíjejících se trhů nejen minimální pohyby spotového kurzu, ale i denní data o likviditě v tuzemském bankovním sektoru.
Jaromír Gec, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.
7. července 2022