Léto je mimořádně oblíbené období pro instalaci fotovoltaických panelů i tepelného čerpadla, ale instalovat se dají s rychlou návratností kdykoli. Upozorňuje na to český startup Woltair, který propojuje tradiční řemeslo s novými technologiemi a dlouhodobě prosazuje udržitelná řešení na energetickém trhu. Podle jeho generálního ředitele je nutné počítat s tím, že se celý proces montáže může protáhnout až na pár měsíců. Nehledě na načasování je ovšem návratnost investice už v řádu čtyř až pěti let, především díky výhodným dotacím, které mohou cenu zařízení srazit až na polovinu.
Hlavní sezona pro nejlepší výnosnost fotovoltaiky je v červnu a červenci. Toto období je také díky vysokým teplotám vhodné pro instalaci zdroje vytápění, aby se vše stihlo do prvních chladných večerů. „V tomto období se také začínají zaplňovat kapacity techniků. Kdo chce tedy vše stihnout do topné sezony, neměl by otálet, protože podstatnou část čekání zabere také byrokracie. Při pořizování fotovoltaiky trvá nejdéle ze všeho vyřízení připojení do distribuční sítě, u tepelných čerpadel se doba odvíjí od dostupnosti zboží na trhu,“ upozorňuje zakladatel a CEO Woltair Daniel Helcl.
„Samotná instalace fotovoltaiky proběhne v řádu dvou dnů, montáž tepelného čerpadla pak zabere dny čtyři. Nejhorší na celém procesu jsou tedy čekací lhůty, které se u některých firem mohou protáhnout až na dvanáct měsíců,“ říká Helcl a dodává, že Woltair zpravidla tepelná čerpadla instaluje už do tří měsíců a fotovoltaické elektrárny do šesti měsíců od poptávky, ale spíše dříve. „Montujeme nyní už osm značek tepelných čerpadel a šest značek fotovoltaiky, máme nejširší nabídku v republice,“ říká CEO startupu, který zároveň disponuje největším showroomem tepelných čerpadel a fotovoltaických zařízení v celé republice. Zájemci o zařízení si je mohou do showroomu na pražském Zličíně přijít prohlédnout a vyzkoušet.
Při současných cenách elektřiny a dotačních podmínkách je podle Helcla možné počítat s návratností investice do fotovoltaické elektrárny v horizontu čtyř až pěti let. „To představuje výnosnost ve výši 20–25 %, což z fotovoltaiky činí atraktivnější investici než jakýkoli akciový, dluhopisový fond nebo investice do realit,“ míní CEO firmy.
„Hodně samozřejmě závisí na celkové spotřebě energie domácnosti, zhruba v 70 % přitom rozhoduje volba zdroje vytápění,“ upozorňuje Helcl. Podle něj jsou momentálně velmi příznivé dotační podmínky, které umožňují za dobrou cenu nainstalovat nejmodernější řešení. Výše dotace totiž může ve vybraných krajích činit až 225 000 Kč. „Za slušnou cenu tak lze instalovat robustnější systémy včetně bateriového úložiště a tím umožnit naprostou samostatnost v jarních a letních měsících,“ uzavírá CEO startupu.
Daniel Helcl, zakladatel a CEO Woltair
24. června 2022