Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a její hosté na neformálním setkání s novináři prezentovali výsledky podpory cestovního ruchu v období pandemie. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyčlenilo na pomoc tomuto nejzasaženějšímu sektoru prostřednictvím dotačních titulů podporu v celkové hodnotě 8,5 mld. Kč, přičemž pomoc nadále pokračuje.
„Pandemická situace a cestovní ruch jsou dvě neslučitelné věci. Cestovní ruch se proto ze současného stavu bude vzpamatovávat ještě dlouho. O tom, že naše pomoc byla a je účinná, svědčí 620 stále existujících cestovních kanceláří. Pouze 20 cestovních kanceláří ohlásilo úpadek a 217 svoji činnost přerušilo a čekají na lepší časy. Nenaplnily se tak pesimistické scénáře o hromadných úpadcích v sektoru, které se v minulosti objevovaly,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová s tím, že jen cestovním kancelářím a agenturám byly vyplaceny dotace z prostředků MMR, Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva financí i Ministerstva práce a sociálních věcí v celkové výši přesahující 1,6 mld. korun a zprostředkovány úvěry a záruky ve výši 697 mil. Kč. „Pro cestovní kanceláře byl navíc hned na začátku pandemie přijat speciální zákon Lex voucher a zachránil řadu z nich od existenčních potíží. Dále si cestovní kanceláře a cestovní agentury zpětně uplatnily ztrátu za zdaňovací období roku 2020 v celkové výši 133,9 mil. Kč,“ dodala.
Jednou z prvních pomocí bylo zavedení zákona Lex voucher. Zhruba třetinu cca 55 000 voucherů za cca 830 mil. Kč všech vydaných voucherů tvořily ty podle Lex voucher, zbylé dvě třetiny jsou vlastní vouchery cestovních kanceláří. Ze všech Lex voucherů nyní zbývá vyplatit zhruba do 20 mil. Kč. Mezi nimi jsou převážně klienti, kteří doposud nereagovali na výzvy cestovních kanceláří.
Velkou úlohu ve zvládnutí následků pandemie na lázeňská zařízení sehrál také program COVID-Lázně. „Jsem ráda, že se i díky naší podpoře podařilo udržet české rodinné stříbro, což jsou právě lázně. Program lázeňských voucherů je totiž velice úspěšný. K 10. září 2021 bylo vygenerováno přes 128 tisíc voucherů z celkových možných 185 tisíc pro letošní rok. Z tohoto údaje, stejně tak jako ze zpětné vazby od lázní i jejich klientů, je vidět, že je zájem o lázeňské vouchery i nadále vysoký a významně pomáhá přílivem tuzemských hostů nahrazovat výpadek zahraniční klientely v lázních,“ zhodnotila ministryně Dostálová. „Stále hledáme další cesty, jak pomoci, například prodloužením dočasného rámce pro podporu lázní, o kterém jednáme s Evropskou komisí, nebo pomocí plánovaného programu na podporu městské turistiky. Čekáme jen na vhodné období, kdy bychom mohli projekt městských voucherů spustit,“ dodala Dostálová.
Cestovní kanceláře a cestovní agentury také mohly, stejně jako podnikatelé v jiných oborech, čerpat průřezové formy podpory napříč ekonomikou. Kromě toho byl pro podnikatele v cestovním ruchu připraven speciální dotační titul COVID – Podpora cestovního ruchu. MMR také aktivně sleduje situaci v oblasti pojištění pro případ úpadku a ve spolupráci se zainteresovanými subjekty projednává možné úpravy systému zajištění pro případ úpadku. V současnosti mohou cestovní kanceláře stále využívat program „COVID Záruka CK“, jehož účelem je pomoci splnit zákonnou povinnost sjednat pojištění ochrany pro případ úpadku.
Ředitel Agentury CzechTourism Jan Herget úspěšně hodnotí kampaň CzechTourismu Neobjevené skvosty, která potencionálním turistům přibližovala krásná místa České republiky, která doposud neměla velkou propagaci. „Také společně s MMR pracujeme na projektu eTurista, který by měl podnikatelům usnadnit povinné administrativní procesy. Zároveň přinese téměř okamžitý přehled o počtu turistů, kteří do země přijedou. Provozovatelé ubytovacích zařízení musejí nyní odesílat data o ubytovaných hostech zvlášť cizinecké policii, Českému statistickému úřadu a místní poplatky za něj vykázat finanční správě obci. Teď už bude stačit jen jedno klinutí. Připravujeme také kampaň, v níž budou české světoznámé osobnosti z řad sportovců, hudebníků nebo zpěváků propagovat naši zemi v zahraničí,“ řekl Jan Herget.
Zástupce podnikatelů v cestovním ruchu Viliam Sivek přiznal, že momentálně prožívá nejsložitější období za uplynulých 32 let v podnikání. „Ze dne na den se všechno změnilo. Museli jsme zavřít hotely, cestovní ruch jakoby přestal existovat. Kdybych neměl možnost čerpat dotační tituly, které připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo průmyslu a obchodu, musel bych podnikání pověsit na hřebík už letos v lednu. Naštěstí jsem takové rozhodnutí dělat nemusel,“ uzavřel setkání s novináři představitel podnikatelské sféry.
Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj
14. září 2021