Ještě před samotným začátkem dlouho očekávaného jednání centrálních bankéřů v Jackson Hole vystoupil James Bullard z Fedu. Podle jeho slov nastal čas se bavit o podmínkách, načasování a tempu vystupování ze současného programu nákupu aktiv centrální banky. Zároveň dodal, že tato diskuze by se již neměla odkládat. Přidal se tak ke své kolegyni z Kansasu, která v obdobném duchu vystoupila v rozhovoru pro Bloomberg. Prohlášení centrálních bankéřů jsou zvláště sledovaná díky zítřejšímu začátku konference v Jackson Hole.
Česká národní banka rozhodla o dalším zvýšení proticyklické kapitálové rezervy pro domácí bankovní sektor. Od října příštího roku tak bude na úrovni 1,50 %. V tiskové zprávě centrální banka uvedla, že tak reaguje na historicky rekordní objem úvěrů na bydlení a vývoj na trhu nemovitostí. Zároveň deklarovala, že je připravena sazbu dále zvyšovat v závislosti na dalším vývoji. Jedná se tak již o druhé zvýšení sazby v tomto roce, kterým se centrální banka snaží snížit úvěrovou schopnost komerčních bank a posílit jejich kapitálovou vybavenost.
Předstihové ukazatele z eurozóny dnes zklamaly. Německá spotřebitelská důvěra poklesla více, než se očekávalo. A slabší výsledek ukázala i podnikatelská důvěra ve Francii. Nicméně finanční trhy to nikterak nevyrušilo z vyčkávání na zítřejší začátek konference centrálních bankéřů. Eurodolar i nadále stagnuje kolem úrovně 1,176 USD/EUR a klid panuje i ve středoevropském regionu. Naopak spekulace či nervozita je patrná na globálních trzích státních dluhopisů. Výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů se po měsících poklesu vydaly k růstu a za poslední tři dny vzrostly zhruba o deset bazických bodů. Podobný vývoj je vidět i na německých konkurentech. Trhy si tak postupně připravují půdu pro možné oznámení konce nákupů dluhopisů americkou centrální bankou.
František Táborský, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a. s.
26. srpna 2021