První odhad HDP v Maďarsku a na Slovensku by měl v obou případech ukázat na mezičtvrtletní růst tamních ekonomik mírně nad 1 %. Zpřesněný odhad vývoje HDP v eurozóně pak zřejmě potvrdí nárůst o 2 %. Strukturu růstu zmíněných ekonomik se sice ještě nedozvíme, lze však předpokládat, že hlavní hnací silou byla především domácí poptávka. V USA zveřejní červencové údaje maloobchodních tržeb a průmyslové produkce. Poptávka amerických spotřebitelů se již v předchozích měsících dostala výrazně nad předkrizové úrovně, poblíž kterých zřejmě setrvala, když se její růstový potenciál z velké části již vyčerpal. Silná poptávka by ale měla být impulsem pro pokračující růst průmyslové produkce.
Odhady vývoje HDP ve druhém čtvrtletí letošního roku dnes budou zveřejněny pro ekonomiku Maďarska, Slovenska a eurozóny. Poté, co maďarská ekonomika překvapivě v prvním čtvrtletí přidala mezičtvrtletně 2,0 %, a to i přes zhoršenou pandemickou situaci, se očekává pokračování jejího růstu tempem 1,4 %. To slovenská ekonomika, podobně jako většina ostatních, na restrikce zabraňující šíření viru doplatila v prvním čtvrtletí poklesem o 2,0 %. Ten byl ještě umocněn skutečností, že na průmyslově orientovanou zemi negativně působil nedostatek výrobních komponent. Toto omezení sice přetrvávalo i ve čtvrtletí druhém, pozitivní roli však zřejmě sehrálo významné rozvolnění zmíněných restrikcí a tamní ekonomika tak podle našeho odhadu ožila mezičtvrtletně o 1,3 %.
Zatímco v případě Maďarska a Slovenska půjde teprve o první odhady ekonomické aktivity, v případě eurozóny se již bude jednat o odhad zpřesněný. Očekáváme tak pouze potvrzení mezičtvrtletního nárůstu evropské ekonomiky o 2,0 %, který s sebou pravděpodobně přinesl také vyšší zaměstnanost, v jejíž případě očekáváme mezičtvrtletní zvýšení o 0,3 %. V meziročním srovnání by měly všechny tři zmíněné ekonomiky vykázat růst poblíž 10 %, který je však z velké části dán nízkou srovnávací základnou roku 2020. Struktura vývoje HDP bude sice pro všechny tyto ekonomiky zveřejněna až v průběhu září, lze však očekávat, že hlavním tahounem růstu ekonomické aktivity byla především domácí poptávka tažená spotřebou domácností a soukromými investicemi. Brzdou byl pak nejspíše čistý vývoz.
V USA budou zveřejněny červencové hodnoty maloobchodních tržeb a průmyslové produkce. Celkové maloobchodní tržby podle nás meziměsíčně klesly o 0,3 % po předchozím růstu o 0,6 %. Stály za tím především klesající prodeje nových automobilů, jichž je nedostatek v důsledku chybějících komponent pro jejich výrobu. Po předchozím výrazném nárůstu podpořeném silným fiskálním impulsem zřejmě na dynamice mírně ztrácely i prodeje ostatního zboží. Prodeje služeb by na druhou stranu měly i nadále těžit z rozvolněných restrikcí a pokračovat v meziměsíčním růstu. Bez prodejů aut meziměsíční růst tržeb podle nás zpomalil z 1,3 % na 0,2 %. Růstový potenciál se v předchozích měsících z velké části vyčerpal, když se již nyní maloobchodní prodeje pohybují výrazně nad předkrizovými úrovněmi. Silná poptávka by měla být impulsem i pro další růst průmyslové produkce. Zde očekáváme zrychlení meziměsíčního tempa z 0,4 % na 1,1 %.
Růst cen v českém výrobním sektoru překonal v červenci veškerá očekávání. Ceny průmyslových výrobců vzrostly meziměsíčně o dalších 1,6 %, zatímco se čekalo 0,7 %. V meziročním vyjádření tempo zdražování zrychlilo z 6,1 % na 7,8 %, a bylo tak nejvyšší od listopadu 2004. I nadále platí, že k meziročnímu růstu výrobních cen nejsilněji přispívaly vyšší ceny ropných produktů. Tento vliv by měl však v důsledku ustálení ceny surové ropy kolem 70 USD za barel v následujících měsících slábnout. Růst průmyslových cen však již nějakou dobu není pouze o ropě. Rostou totiž i ceny obecných kovů a kovodělných výrobků (meziročně o 20 %), chemických látek a výrobků (+37,7 %), a také ceny dřeva, papíru a tisku (+17,9 %). Ceny meziproduktů jako celku se oproti loňskému červenci zvýšily o 15,5 %.
Čínské maloobchodní tržby a průmyslová produkce za červenec významně zaostaly za očekáváními. Meziroční růst maloobchodních tržeb zpomalil z 12,1 % na 8,5 %, zatímco se čekalo 10,9 %. Podobně tomu bylo i s růstem průmyslové produkce, který v meziročním vyjádření zpomalil z 8,3 % na 6,4 %, když se čekalo 7,9 %. V důsledku slabších dat a aktuálně pozorovaného opětovného vyššího výskytu nemoci covid-19 jsme se rozhodli mírně snížit náš odhad celoročního růstu čínské ekonomiky z 8,5 % na 8,0 %.
Důvěra ve zpracovatelském průmyslu ve státě New York zaznamenala podle indexu amerického Fedu nadočekávání rychlý pokles. Ukazatel se snížil z červencových 43,0 b. na 18,3 b. v srpnu, trh přitom očekával pokles na 28,5 b. O negativní zprávu se však v zásadě nejedná, když došlo pouze ke korekci výrazného nárůstu z července a index se vrátil zhruba tam, kde byl v červnu. Navíc i nadále zůstává nad předkrizovými úrovněmi.
Společná evropská měna včera vůči dolaru oslabila o zhruba 0,2 %, a to i přes pokračující pokles dolarových sazeb. V průběhu evropského obchodování klesaly také akciové trhy, zhruba o 1 %. Zmíněný vývoj kurzu eura k dolaru se odrazil v oslabení české koruny, která se v odpoledních hodinách obchodovala mírně nad 25,44 CZK/EUR.
Martin Gürtler, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a.s.
17. srpna 2021