Index nákupních manažerů v červenci mírně klesl na stále velmi vysokou úroveň 62,0 bodů z předchozích 62,7 b. Analytici čekali pokles indexu na 61,6 bodu. My jsme počítali s tím, že index setrvá blízko předchozích hodnot, ačkoliv je zřejmé, že podnikům narůstají potíže se subdodávkami komponent a materiálů do výroby. To potvrdila i zpráva PMI, když uvedla, že vážný nedostatek materiálů vedl k největšímu prodloužení dodavatelských lhůt v dějinách průzkumu. Z tohoto důvodu údajně opět zrychlilo tempo růstu cen výrobních vstupů. Pozitivní je, že díky pokračujícímu otevírání zahraničních trhů navíc prudce stouply objemy nových exportních zakázek. Stále tak údajně dochází k silnému růstu výroby.
Vývoj předstihových indikátorů ukazuje na expanzi výroby i ve druhé polovině roku. Ta bude ovšem brzděna chybějícími komponenty, které se staly hlavní bariérou růstu českého průmyslu. Kvůli nim dochází k odstávkám v automobilovém průmyslu.
Za celý letošní rok 2021 odhadujeme růst průmyslové výroby o 10,8 %. Vysoké číslo odráží nízkou srovnávací základnu minulého roku. Nebýt chybějících komponent, byl by podle našeho odhadu pro letošek reálně dosažitelný i růst průmyslu blízko 20 %. V loňském roce dominantní bariéra růstu v podobě nedostatečné poptávky v letošním roce ustupuje. V roce 2022 počítáme s ústupem potíží s dodávkami komponent a růst průmyslové výroby by tak mohl pokračovat stále relativně rychlým celoročním růstem poblíž 7 %.
Česká koruna dnes mírně posílila pod hladinu 25,50 EUR/CZK, nicméně důvody leží spíše v globálním vývoji. K posílení dnes došlo i v případě měn Polska a Maďarska.
Michal Brožka, Senior Economist, Investment Banking, Komerční banka
2. srpna 2021