Ceny průmyslových výrobců v ČR v červnu oproti květnu vzrostly o 0,8 %. Meziroční tempo zvyšování cen v průmyslu tak zrychlilo na 6,1 % z předchozího 5,1 %. Naše i tržní očekávání bylo níž o dvě desetiny procentního bodu, což je s ohledem na nejistotu jen malé překvapení.
Za celou polovinou meziměsíčního zdražení stálo tentokrát opět odvětví kovodělné, kde v průměru došlo k meziměsíčnímu zdražení o 2,8 %. Meziroční tempo zdražování v tomto odvětví činí vysokých 14,1 %. Je zde patrný vliv chybějících materiálů, který vede k tlaku na růst cen. Druhým největším meziměsíčním tahounem cen je odvětví rafinérské, což souvisí s nárůstem cen ropy. V meziročním srovnání je pak právě rafinérský sektor hlavním tahounem, bez jehož zahrnutí by tempo růstu cen v průmyslu nečinilo v červnu 6,1 %, ale 3,9 %. Po očištění i o kovodělné odvětví by pak růst cen činil jen 2,2 %.
V červnu se oproti květnu opět rychle zvýšily ceny zemědělských výrobců o 2,0 % a jejich meziroční tempo tak vzrostlo 5,8 % po předchozích 4,4 %. Ceny v odvětví služeb naopak meziměsíčně klesly o 0,4 % a jejich meziroční růst zpomalil mírně pod 1 %. Jasně patrné je zdražování ve stavebnictví. Ceny prací zde povyrostly meziměsíčně o 1,4 % a ceny materiálů o 1,5 %, což souvisí s problémy v subdodávkách. V případě stavebních prací tak došlo k dalšímu meziročnímu zrychlení na 4,1 % z předchozích 2,7 % a na straně materiálů se tempo zdražování dál zvýšilo na 9,5 % po předchozím tempu 7,8 %.
Letošní dosavadní vývoj ukazuje k celoročnímu tempu růstu cen průmyslových výrobců poblíž 4,8 %. Zvýšené ceny výrobců se v čase budou z části přelévat do spotřebitelských cen a jsou proto argumentem pro další utahování měnové politiky. S dalším zvýšením úrokových sazeb ČNB počítáme již na zasedání na počátku srpna.
Martin Gürtler, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a.s.
20. července 2021