Maloobchodní tržby bez zahrnutí prodeje aut v květnu oproti dubnu vzrostly o 7,3 %. To bylo silně nad naším očekáváním 3,6 %. Je jasné, že důvodem silného výsledku je rozvolňování protipandemických opatření. Od těch jsme si slibovali silnější růst tržeb už v dubnu, ale to se nestalo. Květen ale vše dohnal a ještě si přisadil. Meziroční tempo růstu mírně zrychlilo na 8,1 % z předchozích 7,3 %. To bylo vysoko nad všemi odhady, které ukazovaly na růst kolem 3 %. Po očištění o kalendářní vlivy činí meziroční tempo růstu 5,8 %. Nejvyšší nárůsty jsou pozorovány především tam, kde před tím došlo k výraznému omezení například v prodeji oděvů, obuvi a kosmetiky. Rychlý růst ale pozorujeme i v prodejích počítačového a komunikačního vybavení a tempo růstu prodejů přes internet setrvává na meziročně silném tempu poblíž 15 %.
Zatímco v dubnu zklamaly tržby bez zahrnutí prodeje aut a motoristický segment zazářil, v květnu tomu bylo naopak. Prodeje a opravy aut v květnu meziměsíčně klesly o 1,3 %, zatímco i zde jsme s ohledem na růst registrací aut čekali růst o 1,5 %.
V souhrnu tak celkové maloobchodní tržby v květnu vykázaly růst o 16,5 %, což bylo stále necelé procento nad naším odhadem i očekáváním trhu. Ačkoliv prodeje aut zklamaly, v souhrnu zveřejněné údaje dokládají sílu oživení spotřebitelské poptávky po rozvolnění protipandemických opatření.
Rozvolňování epidemických opatření a zvýšení spotřebitelské důvěry indikuje pokračování expanze maloobchodních tržeb, ovšem již pomalejším tempem, i v nejbližších měsících. Úroveň maloobchodních prodejů se již nachází na předpandemických úrovních. Naše dubnová prognóza pro letošek počítala s růstem maloobchodu bez zahrnutí prodeje aut kolem 1 %, ale rychlost odstraňování protipandemických opatření ukazuje, že by to mohlo být spíše o procento či dvě výš.
Z hlediska koruny jde o mírně pozitivní údaje, nicméně ta je nyní spíše pod vlivem negativního sentimentu vůči emerging markets.
Michal Brožka, Senior Economist, Investment Banking, Komerční banka
8. července 2021