Václav Pech: Spekulativní večírek, ze kterého bude některé hodně bolet hlava

Václav Pech: Spekulativní večírek, ze kterého bude některé hodně bolet hlava

Letošní rok jsou na burzách k vidění velké příběhy, ale zdráhám se napsat, že jde o příběhy investiční, byť i takové bychom našli. V hledáčku médií se nyní často ocitají divoké pohyby kryptoměn nebo některých populárních akcií, na kterých by se lidé rádi svezli a také vydělali. Nic proti zhodnocování peněz, ale v těchto případech jde o čisté spekulace, na kterých sice někteří zbohatnou, ale jiné přijdou opravdu hodně draho.

Ve středu 2. června vyrostla hodnota akcií společnosti AMC, provozující řetěz kin, o více jak sto procent. Nebylo to poprvé, co tyto cenné papíry (a některé další) vystřelily prudce vzhůru. Od začátku roku dosud vzrostla hodnota akcií AMC o 3 000 procent.

Začali se snad diváci po pandemickém roce houfně vracet do kin? Promítají se v kinosálech velkofilmy, na které jdete klidně třikrát? Vznikla nějaká převratná technologie 6D UltraX, která pozvedne divácký zážitek na novou, nepoznanou úroveň? Ne.

Tisíce spekulantů se na sociálních sítích dohodli, že začnou tyto akcie nakupovat, aby vydělali na těch, kteří naopak vsadili na to, že akcie této zadlužené a s problémy se potýkající firmy, budou dál klesat. Tato taktika není neznámá, říká se jí short squeeze a některým, kdo do této rakety naskočili před startem (a včas vystoupí), přinese opravdu pohádkové zbohatnutí.

Ale spousta dalších tvrdě narazí. A bude to pro ně opravdu rána.

Abyste na akcii vydělali peníze, musíte ji někomu prodat. Někdo ji musí být ochotný koupit. Dokud letí raketa nahoru, tak to jde snadno, protože před sebou vidíte zelenající se trojciferná čísla zisků. A tak někdo akcie firmy opravdu koupí, i když ratingové agentury nedávno její hodnocení posunuly do oblastí, kdy reálně hrozí krach, a kdy je podle analýz aktuální cena akcie 300krát dražší, než by bylo její férové ocenění. Mimochodem, v případě krachu firmy by se akcionáři při vypořádání dostali na řadu až za věřiteli. To je všechno případ AMC.

Přijde moment, kdy už nikdo nebude ochotný za akcie dát víc peněz a jejich cena nabere směr prudce dolů. Ti, kteří naskočí mezi posledními na špici, prodají své akcie se ztrátou desítek procent. Nebavíme se o drobných, ale alespoň podle toho, co sdílí na fórech, jsou někteří ochotní do této rulety vložit podstatnou část svých úspor, někteří se kvůli tomu zadluží.

Je to ukázková pyramida. A přesto do této hry naskakují zástupy lidí, kteří vidí novinové titulky o závratných ziscích, nainstalují si do mobilu některou z investičních aplikací a vydají se také „vydělávat“.

Nebudu se tvářit, že spekulace v investičním světě nemají své místo. Spekulace, jakkoli hloupé, k němu patří a budou patřit i v budoucnu. Budou asi dokonce tvořit mnohem větší část burzovního vesmíru než reálné investice. Ale není to denní chleba pro každého. Člověk, který nemá dostatečné zkušenosti, by měl pro tyto spekulace vyčlenit jen menší část svého portfolia. Takovou, o kterou je připraven případně i zcela přijít.

Fandím každému, kdo myslí na svou budoucnost a rozhodne se své volné peníze zhodnocovat investováním. Sám se tím živím a považuji to za skvělou věc. Ale jen mám obavu, že nyní na burzu míří skutečně příliš mnoho lidí, kteří mají naprosto nereálná očekávání. Kocovina po tomhle večírku je bude hodně bolet a kvůli podobným spekulativním zkušenostem si opět začnou myslet, jak je investování nebezpečné. Jenže s opravdovým investováním, kdy rozkládáte riziko a vybíráte si akcie životaschopných a prosperujících firem, které tu budou i za desítky let, má toto společného pramálo.

Zdroj informací

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Datum

4. června 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Reklama

Page generated in 1.7067 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál