Středeční obchodování nevybočilo z poklidného trendu finančních trhů z předchozích dní. Dnešní kalendář nabídne finální výsledky květnového PMI z hlavních ekonomik eurozóny. Ty by měly potvrdit silný průmysl a otevírající se sektor služeb. Naopak mírný pokles očekáváme od ISM ve službách v USA. Tamní trh práce ukáže o něco pomalejší růst nových pracovních míst oproti dubnu. Koruna marně vyčkává na nový impulz k pohybu a již třetí týden se obchoduje v úzkém pásmu 25,40-25,50 za euro. Tam podle nás zůstane i po zbytek týdne.
Sektor služeb je díky rozvolňování pandemických opatření na vzestupu napříč Evropou, a to by měly potvrdit i finální výsledky květnového PMI. Vzhledem k rekordním úrovním indikátoru v průmyslu se kompozitní PMI dostalo v eurozóně na nejvyšší úrovně od roku 2018. Pozitivní trend by měly vykázat i Itálie a Španělsko, kteří se dnes dočkají prvních květnových čísel. S rostoucí proočkovaností populace a uvolňování restrikcí očekáváme, že sektor služeb bude skokově zvyšovat své kapacity. Francie plánuje otevřít bary a restaurace ve vnitřních prostorech od 9. června, což by se mělo projevit na dalším růstu sentimentu i v následujících měsících. K tomu by se mělo přidat dosažení 70% hranice vakcinace v Evropské unii ke konci léta.
V USA bude zveřejněn ADP report napovídající výsledek oficiálních dat z amerického trhu práce, která budou publikována zítra. Trh očekává pomalejší růst nových pracovních míst oproti dubnu. I tak se ale stále jedná o významně vysoké hodnoty indikující otevírání tamní ekonomiky. V pozdějších hodinách pak bude zveřejněn ISM index ze sektoru služeb, který by podle nás měl již ukázat mírnou korekci směrem dolů, zatímco trh očekává další růst.
Akciové trhy pokračovaly ve středu v trendu opatrného optimismu, a to bylo vidět i na dalších trzích. Dluhopisové výnosy se obchodují o pár bodů níž, euro oslabilo vůči americkému dolaru na nejnižší hodnoty v tomto týdnu. Cena ropy Brent opět testuje své nejvyšší hodnoty od prvního čtvrtletí 2019. Zajímavější vývoj však byl k vidění na rozvíjejících se trzích. Turecká lira se propadla na rekordní minima poté, co prezident Erdogan oživil své volání po nižších úrokových sazbách i přes to, že tamní inflace přesahuje trojnásobek cíle centrální banky.
Ve středoevropském regionu však i nadále panoval klid. Maďarský forint stagnoval, zatímco polský zlotý a koruna zaznamenaly zanedbatelné ztráty. Tuzemská měna se již téměř tři týdny obchoduje v úzkém pásmu 25,40-25,50 za euro. Po prudkém nárůstu sázek na brzké zvyšování úrokových sazeb ČNB a stagnujícímu globálnímu prostředí chybí koruně nové impulsy k dalšímu pohybu. Nejbližším by mohlo být až zveřejnění spotřebitelské inflace za květen příští čtvrtek. Do té doby však koruna pravděpodobně zůstane v tomto pásmu.
František Táborský, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a. s.
3. června 2021