Index nákupních manažerů v květnu vzrostl na nový historický rekord 61,8 bodu. Výrobní aktivita se tak více přiblížila protějškům v eurozóně, kde index dosahuje ještě výš. K růstu přispělo zvýšení objemu výroby i zakázek. Na druhou stranu je index stále nadhodnocován nedokončenou výrobou v důsledku opožděných subdodávek. Výkon dodavatelů se dle zprávy PMI zhoršil do největší míry v historii průzkumu vzhledem k výrazné nedostupnosti surovin a problémům v dopravě. Tento vývoj vede k růstu cen vstupů, jejichž tempo je nejrychlejší od počátku průzkumu v roce 2001. Zvýšení nákladů bylo podle zprávy PMI prozatím výrazně vyšší než v případě cen účtovaných zákazníkům.
Výrobní sektor expanduje, ale je brzděn nedostatkem komponent potřebných při výrobě a v některých případech chybějícími pracovníky. Jejich nábor v květnu údajně rapidně vzrostl, což svědčí o rostoucí důvěře v ekonomiku. O té napovídá také navyšování zásob surovin potřebných k výrobě. Vyhlídky na výrobu v horizontu jednoho roku se zvýšily a jsou nejoptimističtější za poslední čtyři měsíce.
Budoucí vývoj je samozřejmě stále velmi nejistý, nicméně letošní výkon průmyslu by s ohledem na dosavadní vývoj a ústup epidemie mohl dosáhnout cca 11 %. Naše dubnová prognóza indikovala zhruba 9 %, nicméně vývoj ekonomiky i pandemie je od té doby příznivější. Index PMI i dnes zveřejněná data o HDP za první čtvrtletí ukazují šanci na příznivější ekonomický vývoj v letošním roce.
Česká koruna po zveřejnění dat mírně posílila, ale to bylo spíše způsobeno globálními vlivy.
Michal Brožka, Senior Economist, Investment Banking, Komerční banka
1. června 2021