Bilance zahraničního obchodu skončila v březnu přebytkem 18,5 mld. Kč, tedy o pět miliard větším, než jsme čekali. Na datech se již výrazně projevuje vliv nízké srovnávací základny loňského jara, kdy domácí ekonomiku zasáhla první vlna pandemické krize. Automobilový průmysl byl loni touto dobou v lockdownu, což je vidět na letošních březnových číslech. Přebytek obchodu s motorovými vozidly byl ve srovnání s loňským rokem o 20,9 mld. Kč vyšší, jejich vývoz byl pak meziročně silnější o 37,4 mld. Kč. I přes nedostatek některých výrobních komponent předpokládáme, že automobilový průmysl bude k příznivému vývoji zahraničního obchodu přispívat i nadále. Dle Sdružení automobilového průmyslu byla výroba automobilů v březnu ve srovnání s loňským rokem o 50 % vyšší. K optimismu přispívá i rostoucí zahraniční poptávka.
Naopak nepříznivě se na bilanci zahraničního obchodu v březnu projevily stoupající ceny na komoditních trzích i větší dovezený objem zemního plynu. Pasivum komoditní bilance se tak prohloubilo o 3,7 mld. Kč. Další růst cen ropy ale v letošním roce, ani v tom příštím, již nepředpokládáme, takže tento negativní vliv bude postupně slábnout. Vliv nízké srovnávací základny byl patrný i na tempu vývozu a dovozu. Vývoz meziročně vzrostl o 29,2 %, dovoz pak o 22,8 %. Meziměsíčně se po sezónním očištění zvýšil vývoz o 7,0 % a dovoz o 7,1 %.
V loňském roce dosáhl zahraniční obchod České republiky rekordního přebytku 184 miliard Kč. Pro letošek počítáme s výraznějším oživením ekonomiky ve druhé polovině roku, což se postupně odrazí i ve zrychleném růstu dovozu. To by mělo vést ke snížení přebytku zahraničního obchodu pod 150 miliard Kč.
Jana Steckerová, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.
7. května 2021