Tento týden vycházel koruně na jedničku a páteční obchodování vše završilo posílením na dosah úrovně 25,65 CZK/EUR. Takto silná byla naše měna vůči euru naposledy v polovině února.
I dnes koruna profitovala ze včerejšího jednání bankovní rady ČNB, respektive z vyšších tržních korunových sazeb a tedy i atraktivnějšího úrokového diferenciálu.
Včera zveřejněná prognóza ČNB nadále předpokládá letošní trojí zvýšení úrokových sazeb a oproti předchozí prognóze vyšší inflaci. Představení výsledku jednání doprovodil guvernér Rusnok relativně jestřábí rétorikou. Dnešní setkání představitelů ČNB s analytiky na tržním sentimentu nic zásadního nezměnilo. Viceguvernér Mora byl v komentářích o něco umírněnější než včera guvernér Rusnok.
Optimismus na trhu ale udržela ranní tuzemská data za březen. ČNB ve své nové prognóze včera odhalila, že se svým letošním výhledem růstu HDP ve výši pouhých 1,2 % patří k největším pesimistům na trhu. Dnešní data ale zvyšují pravděpodobnost, že v další prognóze bude muset ČNB růstový výhled významně zvednout.
Příjemným překvapením byly zejména dnešní statistiky průmyslové produkce. Samotná výroba výrazně překonala tržní očekávání, když vykázala meziroční vzestup o 14,9 %. Přes nepříznivou pandemickou situaci, tuzemský a zahraniční lockdown i problémy se subdodávkami (například čipů v automobilovém sektoru) se průmyslovým podnikům podařilo proti únoru vyprodukovat o 3,2 % více.
Povzbudivé jsou navíc vpředhledící indikátory typu PMI indexu či konjunkturálního průzkumu ČSÚ, velkým příslibem pak jsou dnešní statistiky průmyslových objednávek, a to z domova i ze zahraničí. Úspěšný průmysl pak stál i za povzbudivým výsledkem březnového zahraničního obchodu a zřejmě i za lepšími čísly celého HDP za první čtvrtletí letošního roku. A ve finále nezklamala ani stavební výroba, zejména v segmentu inženýrského stavitelství.
Úspěšný závěr týdne zažila společná evropská měna. Ta se vůči dolaru během páteční seance dostala v odpoledních hodinách až téměř k 1,2150 USD/EUR. Euro potěšila již ranní čísla německé průmyslové výroby za březen i vyšší dynamika německých vývozů a hlavně dovozů. To vše naznačuje, že evropský motor v podobě německé ekonomiky začíná opět nabírat na obrátkách.
Za odpoledním skokem v kurzu eura ale stálo primárně zklamání z amerických čísel a spíše než o silnějším euru tak můžeme hovořit o oslabení dolaru. Počet nově vytvořených pracovních míst v americké ekonomice za duben výrazně zaostal za tržním očekáváním, k horšímu byla navíc revidována i data za předchozí měsíc. Výsledkem pak byl mírný nárůst míry nezaměstnanosti. Holt oživení amerického trhu práce nebude tak hladké, jak se trh domníval.
Úspěch koruny na trhu s eurem a dnešní odpolední oslabení dolaru se projevilo i na kurzu koruny vůči americkému dolaru. Ten dnes byl nejlevnější od poloviny února, když se kurz v dnešních odpoledních hodinách krátce dostal dokonce pod 21,15 CZK/USD.
Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka
7. května 2021