Po včerejším svátku se dnes na londýnský trh vrátí obchodníci. Rozjezd obchodování ale bude pozvolný. Ekonomický kalendář je pro dnešek totiž relativně nezajímavý. Americká data potvrdí rozvolňování restriktivních opatření s pozitivním ekonomickým dopadem.
Výrazné zlepšení pandemické situace a proočkovanosti umožňuje rychlé rozvolňování americké ekonomiky. To by měla dnes zveřejňovaná odpolední data reflektovat. Trh tedy počítá se solidní meziměsíční dynamikou březnových podnikových objednávek. Oživení spotřební i produkční aktivity se pak odrazí i ve vyšším objemu dovozu, což ve výsledku znamená prohloubení schodu bilance zahraničního obchodu. Data by neměla trhy zásadnějším způsobem ovlivnit. Vzhledem k předpokládanému zrychlení vakcinace v zemích EU by se podle nás měla postupně začít zvyšovat růstová očekávání pro ekonomiku eurozóny, což by se mělo projevit v síle eura v průběhu letošního roku.
Regionální kalendář je relativně prázdný, zveřejněna bude pouze statistika PMI důvěry v polském průmyslovém sektoru. Vzhledem k již zveřejněným ostatním regionálním číslům i eurozóny jako celku lze předpokládat, že i polský PMI ukáže na zvyšující se aktivitu v tamním průmyslu. Z pohledu koruny to nebude představovat kurzotvorný impuls. Na domácí měně lze předpokládat zvýšení volatility až v souvislosti se čtvrtečním jednáním ČNB.
Za nízké obchodní aktivity kvůli zavřenému londýnskému trhu včera euro proti dolaru mírně posílilo a lehce korigovalo ztráty, které utrpělo v závěru minulého týdne. Ve prospěch eura vyzněla ranní silná data německých březnových maloobchodních tržeb. A to nejenom z meziročního pohledu. To se dalo čekat vzhledem k tomu, že první silná vlna restrikcí přišla v loňském březnu. Nečekaně silný byl i meziměsíční vzestup navzdory tomu, že během letošního března nebyla pandemická situace v Německu nejrůžovější a ekonomika se nadále potýkala s poměrně významnými restriktivními opatřeními. Výsledek je povzbudivý pro další měsíce, kdy by již efekt rozvolňování měl být patrný.
Středoevropské měny se na úvod týdne nesly na optimistické vlně, koruna z ranních otevíracích 25,86 CZK/EUR posílila během dopoledne o cca deset haléřů, aby se v odpoledních hodinách stabilizovala těsně pod hladinou 25,80 CZK/EUR. Povzbudivé statistiky přinesly PMI průmyslové aktivity z regionu. Z toho vyčníval právě ten český, který si polepšil až na 58,9 bodu. Co naopak nepotěšilo, to byla statistka hospodaření státu odrážející se v deficitu státního rozpočtu, který byl v dubnu nejhlubší v historii
Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka
4. května 2021