Klidné vody, které na devizových trzích panovaly po celý týden, nerozčeřilo ani páteční obchodování. Euro se sice vůči dolaru tlačilo výše směrem k 1,208 USD/EUR, i tak se ale pouze posunulo k horní hraně pásma 1,200-208, kde se drží poslední čtyři obchodní dny. Podporu společné měně přinesla dopolední data předběžných dubnových PMI indexů aktivity v průmyslu i ve službách.
Data vesměs překonala tržní očekávání, silná čísla přetrvávají v průmyslovém sektoru za eurozónu jako celek a ještě lepší je situace v Německu. Potěšila ale také data za sektor služeb, který trpí v důsledku pandemických opatření. Poměrně vysoko v pásmu expanze je ukazatel pro Německo, poprvé od loňského srpna se zvýšila nálada ve službách eurozóny jako celku. Odpolední americká data ukázala podobný obrázek, až na jeden rozdíl – nálada ve službách překonala veškerá očekávání, index dosáhl historicky nejvyšší úrovně v celé časové řadě počínající v říjnu 2009. Díky úspěšné vakcinaci a výraznému zlepšení pandemické situace americké služby mohly otevřít a opětovně přivítat své zákazníky.
Páteční seance na koruně byla ještě mnohem méně zajímavá, když se kurz držel stabilní kolem 25,85 CZK/EUR. Česká měna tak drží relativně silné úrovně, euro je pro našince nejlevnější za poslední dva týdny a koruna není příliš vzdálená od svých nejlepších hodnot za polední dva měsíce. Překonává tak své regionální protějšky, když ji pomáhá především úrokový diferenciál.
Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka
23. dubna 2021