V březnu sjednaly banky hypotéky za neuvěřitelných 44,723 miliard korun. Objem poskytnutých hypoték se tak jen za první čtvrtletí letošního roku vyšplhal na téměř 100 miliard korun.
„Rostoucí sazby by ale mohly hypoteční trh už brzy přibrzdit. Průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu totiž již nepatrně vzrostla na 1,94 % p. a.,“ řekl Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
Průměrná úroková sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex zamířila v březnu nepatrně vzhůru. Ve srovnání s únorem vzrostla průměrná sazba o jeden bazický bod na 1,94 % p. a. Nabídkové sazby hypoték ale již rostou napříč trhem a v následujících měsících se tak dá očekávat další růst průměrné sazby.
„Jediným údajem Fincentra Hypoindexu, který nelámal v březnu rekordy, byla průměrná úroková sazba. Ta začala potvrzovat rostoucí trend sazeb napříč trhem a s hodnotou 1,94 % p. a. tak stoupla o 0,01 % proti letošnímu únoru,“ uvedl Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
„Pokud jsme o únoru a lednu letošního roku hovořili jako o velmi úspěšných až rekordních měsících, tak březen je jednoznačně „nej“ měsícem v celé historii Fincentrum Hypoindexu. A to platí ve všech sledovaných oblastech. Počínaje objemem všech poskytnutých hypoték ve výši 44,72 miliard korun, přes jejich počet, který dosáhl 14 401 kusů, až po průměrnou výši poskytnuté hypotéky s hodnotou 3 105 568 korun,“ uvedl Jiří Sýkora.
Počet poskytnutých hypoték překonal i dosud rekordní listopad 2016, kdy banky sjednaly 14 386 hypoték. Letos v březnu to bylo o 15 více, tedy 14 401 hypoték. Zatímco v listopadu 2016 zůstaly objemy poskytnutých hypoték pod hranicí 30 miliard korun (29,683 miliard korun), letos v březnu se vyšplhaly na rekordních 44,723 miliard korun.
To se odrazilo i v průměrné výši hypotečního úvěru, která jen za březen vzrostla o 98 667 korun na 3 105 568 korun. „Průměrná výše hypotéky naznačuje, že tlak na růst cen nemovitostí nepolevuje. Aktuální data Českého statistického úřadu (ČSÚ) ze stavebnictví navíc ukazují, že klesá nejen počet dokončených, ale i počet zahájených bytů, což se časem odrazí i v nabídce nového bydlení. Dá se proto očekávat, že tlak na růst ceny nemovitostí ještě zesílí,“ uvedl Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
Za úspěšné čtvrtletí bylo v minulosti považováno čtvrtletí, kdy se bankám podařilo sjednat hypotéky za více než 50 miliard korun. Začátek roku přitom obvykle nepatří k nejsilnějším obdobím. Letošní první čtvrtletí se ovšem vymyká všem dosavadním trendům a s objemem sjednaných hypoték ve výši 99,578 miliardy korun s přehledem porazilo i dosud nejsilnější první čtvrtletí roku 2017, kdy byly sjednány hypotéky za 57,613 miliardy korun. A nechalo za sebou i nejúspěšnější čtvrtletí v historii Fincentrum Hypoindexu, kterým bylo s objemem poskytnutých hypoték v celkové výši 81,647 miliardy korun poslední čtvrtletí loňského roku.
Pokračuje tak rostoucí trend objemů z loňského roku, který zastaví zřejmě jen vyšší sazby. Za obrovským zájmem o hypotéky totiž zřejmě stojí především obavy z růstu úrokových sazeb. Do bank se proto vydali nejen zájemci o nové hypotéky, ale i současní klienti, kteří se rozhodli své hypotéky refinancovat. Podíl refinancovaných hypoték dosahuje v některých bankách až polovinu nových objemů.
„Za obrovským zájmem lidí o získání nové hypotéky stojí řada informací v médiích, od analytiků i samotných bank, že sazby hypoték půjdou již pomalu nahoru. V rekordních počtech se však projevuje hlavně zájem lidí o refinancování existujícího hypotečního úvěru. S ohledem na vývoj, který začal již v minulém měsíci, lze očekávat, že ruku v ruce s tím, jak budou sazby hypoték pomalu růst, budou naopak pomalu klesat počty a objemy poskytnutých hypoték,“ dodal Jiří Sýkora.
Nabídkové sazby hypoték již zvýšila většina bank. Během března vzrostly sazby v Air Bank, Equa bank, mBank, Sberbank, ve skupině ČSOB či Komerční bance a začátkem dubna se pak připojila Fio banka. Další zvyšování hypotečních sazeb banky navíc během následujících měsíců vzhledem k růstu cen zdrojů na mezibankovním trhu nevylučují.
Poslanecká sněmovna na konci března schválila novelu zákona o České národní bance (ČNB). Ta dá do rukou centrální banky zákonné pravomoci stanovit limity úvěrových ukazatelů, zároveň ale také zvýhodňuje mladé do 36 let. Dosud mohla ČNB dávat bankám pouze doporučení, zákon však umožňuje centrální bance dodržování limitů vymáhat a případně i uložit pokutu za nedodržování, a to až do výše 10 milionů korun. Novelu zákona o ČNB musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Účinnosti by se tak mohla dočkat již na podzim letošního roku.
Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select
21. dubna 2021