Ceny průmyslových výrobců v ČR v březnu oproti únoru vzrostly o výrazných 1,4 % a jejich meziroční tempo tak zrychlilo na 3,3 % z předchozího 1,4 %. To bylo nad všemi analytickými odhady. Náš odhad i medián trhu počítal s 2,6 %.
Hlavní důvod zdražení nepřekvapí, tím je dražší ropa. Rafinérský sektor stojí za celou polovinou meziměsíčního zdražení, přičemž druhým tahounem vyšších cen je související sektor výroby chemických látek, kde došlo k meziměsíčnímu cenovému zvýšení o 8,3 %. K menšímu zdražení došlo v případě kovů a kovodělných výrobků či ve výrobě aut. I z meziročního pohledu je hlavním důvodem růstu cen v průmyslu ropa. Bez rafinérského segmentu by růst průmyslových cen činil 2 %. Druhým největším tahounem je pak sektor výroby kovů a kovodělných výrobků s příspěvkem jednoho procentního bodu.
V březnu se rovněž výrazněji zvýšily ceny v zemědělství, a to 1,8 %. V meziročním srovnání tak ceny placené zemědělcům vzrostly o 0,4 %, zatímco ještě v únoru klesaly o 1,6 %.
Vývoj cen ostatních producentů či poskytovatelů služeb lze označit za umírněný. V meziročním srovnání činí růst cen ve stavebnictví 1,9 %, v případě tržních služeb 0,7 % a v dopravě 0,8 %.
V případě průmyslových cen pravděpodobně uvidíme v důsledku vyšších cen ropy a problémy s komponenty ještě cenové nárůsty, které by ovšem už nemusely být vysoké. I tak ve druhé polovině roku z důvodu nižší srovnávací základny můžeme být svědky meziročního růstu cen průmyslových cen blízko 4 %. Vyšší růst cen v průmyslu je argumentem ve prospěch dřívějšího utažení měnové politiky, nicméně nejistota ohledně dopadu na spotřebitelské ceny je značná.
Michal Brožka, Senior Economist, Investment Banking, Komerční banka
20. dubna 2021