Detailní data o vývoji HDP v eurozóně za Q4 vykážou výrazný pokles spotřeby domácností, ale růst investic. Česká statistika zahraničního obchodu by měla zaznamenat zhoršení, které by mělo korespondovat s oslabením průmyslové výroby během prvního čtvrtletí letošního roku.
V eurozóně bude zveřejněn zpřesněný odhad HDP za Q4 2020. Očekáváme, že mezičtvrtletní pokles o 0,6 % bude mírně revidován k horšímu. Počítáme s poklesem spotřeby domácností o 3,0 % q/q s negativním příspěvkem k HDP 1,6 pb. V případě investic čekáme na rozdíl od první pandemické vlny naopak růst o 1,6 % q/q. Čisté exporty pravděpodobně z růstu HDP ukrojily 0,3 pb, a to v důsledku vysoké importní aktivity. Výhled na první čtvrtletí letošního roku je ovlivněn pokračujícími restriktivními opatřeními a počítáme zde s mezičtvrtletní stagnací. Za celý letošní rok očekáváme růst ekonomiky eurozóny o 4,1 %.
Z domácí ekonomiky dnes uvidíme statistiku zahraničního obchodu za leden. Náš odhad přebytku 32,3 mld CZK je shodný s mediánem analytiků. To by stále znamenalo meziroční zlepšení o 14 miliard CZK, ale oproti předchozím měsícům by šlo o významné zhoršení, které podle nás bude korespondovat s nižší produkcí a vývozem automobilů. Zde dochází k potížím na straně subdodávek a svou roli pravděpodobně sehraje i brexit a předzásobení před koncem roku. Pokračující restriktivní opatření v Evropě rovněž brzdí expanzi českého vývozu. Údaje ze zahraničního obchodu budou i signálem snížené kondice českého průmyslu na začátku roku. Slabší výsledek průmyslu v sousedním Německu rovněž indikuje pravděpodobnost poklesu i u domácích výrobců.
Na světových trzích včera převládal optimismus. Akciové trhy mírně rostly, nicméně v americkém obchodování v závěru zamířily dolů, když ztrácely zejména technologické tituly. Dolar proti euru posílil o 0,5 %na 1,186 USD/EUR. O vývoji sentimentu v eurozóně napověděl včera zveřejněný index Sentix, když jeho úroveň v březnu vzrostla na 5,0 bodu. Důvěra analytiků investičních firem v eurozóně je tak srovnatelná s únorem 2020.
Zpráva o nedělním útoku dronu na saudskoarabské ropné zařízení dnes vynesla cenu ropy Brent nad 70 USD/barel, ale již v průběhu dopoledne její cena klesala. Arabské zdroje uvádějí, že produkce nebyla zasažena. Připomeňme, že podobná událost v září roku 2019 měla z hlediska dopadu na cenu ropy trvání několika málo dnů. Pro druhé čtvrtletí počítáme s cenou ropy Brent poblíž 68 dolarů za barel.
Na domácím ekonomickém hřišti včera přineslo překvapení zveřejnění růstu mezd za poslední čtvrtletí minulého roku. Odhady meziročního růstu průměrné nominální mzdy ukazovaly přibližně do pásma 3 - 5 % y/y, ale výsledek 6,5 % předčil všechny odhady. Silný růst mezd je za jinak nezměněných okolností významným proinflačním rizikem. Ovšem statistika je výrazně ovlivněna strukturou, kdy dochází ke zkracování úvazků a snižování zaměstnanosti spíše u nižších příjmových skupin. Připomeňme, že ve statistice národních účtů ve stejném období klesl meziročně objem vyplacených mezd a platů o 0,4 %. Blíže o mzdách viz komentář zde https://bit.ly/3kRXsmI. Vliv statistiky na vývoj trhu byl nevýrazný. Úrokové sazby peněžního trhu v průběhu dne naopak mírně klesaly. Koruna oslabila k úrovním poblíž 26,40 CZK/EUR.
Michal Brožka, Senior Economist, Investment Banking, Komerční banka, a.s.
8. března 2021