Ve Spojených státech bude zveřejněn index ISM ze služeb. Ten zřejmě v únoru mírně zkorigoval, i tak se ale udrží na vysokých 58 bodech. Tolik štěstí zdaleka nebudou evropské PMI. Jejich finální údaj zůstane pod 45 body. Kromě toho bude zveřejněn americký ADP report mapující počet volných pracovních míst. Těch by v únoru měl přibýt solidní počet. V regionu zasedne k jednacímu stolu polská centrální banka. Ta ponechá sazby beze změny, její tón bude ale holubičí.
Americký ADP report zřejmě ukáže, že počet nových pracovních míst mimo zemědělský sektor dosáhl podobné úrovně jako v lednu. Klíčová statistika z trhu práce však bude zveřejněna až v pátek (Nonfarm Payrolls). Tam již čekáme v počtu volných pracovních míst výrazné přírůstky. Sektor pohostinství sice stále ještě trpí pandemickou krizí, odvětví, jako je průmysl či stavebnictví, však již nabírají nové zaměstnance v nemalých počtech. Dobře by dnes měl dopadnout i ISM index ve službách. Ten se navzdory restrikcím pohybuje kolem 58 bodů. V eurozóně dnes kalendář příliš zajímavý není. Publikovány budou pouze zpřesněné odhady PMI ve službách a kompozitní PMI. Zde čekáme jejích potvrzení na již zveřejněných úrovních, tedy hluboko pod padesátkou.
V regionu dnes k jednacímu stolu zasedne polská centrální banka. Ta podle našeho odhadu ponechá úrokové sazby beze změny na stávající úrovni 1 %. Její tón však zřejmě zůstane holubičí, a to i navzdory nové prognóze, která pravděpodobně přinese vyšší odhad růstu HDP.
Kurz koruny v průběhu úterního obchodování nejprve posílil o 0,2 % a dostal se tak na hladinu 26,12 CZK/EUR. V odpoledních hodinách však o své zisky přišel a den uzavřel beze změny na 26,19 CZK/EUR. Směrem nahoru šly včera i forwardové sazby. Ty sice v posledních dnech mírně zkorigovaly, stále ale ve svých cenách zahrnují více než 90% šanci na srpnové zvýšení úrokových sazeb. Z fundamentálních důvodů by včera ve prospěch posílení kurzu mohl hovořit zpřesněný odhad českého HDP za Q4. Ten pozitivně překvapil co do výše (0,6 % q/q), z hlediska struktury však přinesla zklamání spotřeba domácností. Více jsme se tématu věnovali zde https://bit.ly/3r8pmNH. Růst úrokových sazeb by mohl koruně přinést podporu i v následujících dnech. Vzhledem ke špatné pandemické situaci je však prostor pro její posilování limitovaný.
Obtížně včera hledala směr i společná evropská měna. Ráno ji zasáhly německé maloobchodní tržby za leden, které v meziměsíčním srovnání nečekaně propadly o 4,7 %. K růstu se euro propracovalo až v odpoledních hodinách, kdy posílilo na 1,207 USD/EUR.
Jana Steckerová, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka
3. března 2021