Konečný odhad říjnové inflace v Německu potvrdil pokračující deflační vývoj tamní ekonomiky. Ten souvisí jak s výrazným poklesem poptávky, tak i s červencovým snížením daně z přidané hodnoty. Meziroční pokles spotřebitelských cen měřených indexem CPI v říjnu setrval na zářijových -0,2 %. V harmonizovaném vyjádření došlo k mírnému prohloubení poklesu ze zářijových -0,4 % na -0,5 % v říjnu.
Americká inflace sice také zůstává pod cílem centrální banky, i nadále se však pohybuje nad 1 %. Její říjnová hodnota činila 1,2 %, což bylo o dvě desetiny méně než v září a jen desetinu pod tržním odhadem. Jádrová inflace dosáhla hodnoty 1,6 % a oproti září se snížila o jednu desetinu.
Oživení na americkém trhu práce se ve čtvrtém čtvrtletí vlivem druhé vlny koronaviru v podstatě zastavilo. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti setrval v minulém týdnu nad 700 tis. V podstatě se tak naplnilo očekávání analytiků.
Dnešní ekonomický kalendář celkově nepřinesl mnoho zajímavého a devizové trhy tak po bujarém minulém týdnu měly čas si odechnout. Stejně jako včera, se tak i dnes koruna obchodovala mezi 26,40 a 26,50 CZK/EUR, bez jasného trendu jedním či druhým směrem. Obdobný vývoj zaznamenalo také euro vůči dolaru. Evropské akciové trhy dnes mírně klesaly, když jen nepatrně korigovaly předchozí výrazné zisky.
Martin Gürtler, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a.s.
12. listopadu 2020