Podle zveřejněných výsledků poklesla dynamika HDP eurozóny v Q2 o historicky nejvyšších 12,1 % q/q a 15,5 % y/y. Přestože se odhady analytiků pohybovaly mezi -8,7 % až -16,0 % q/q, výsledné číslo bylo nakonec přesně v souladu s konsenzem trhu. Nejhůře z velkých ekonomik dopadlo Španělko, kde HDP ve srovnání s minulým čtvrtletím propadl o 18,5 %, meziročně pak o 22,1 %. Spotřeba zde poklesla o více než 21 % mezikvartálně, investice pak o 22 %. Ve třetím čtvrtletí však již očekáváme rychlý růst tamní ekonomiky, a to o 24 % q/q. Francouzská ekonomika skončila s mírně lepším výsledkem, než se čekalo (-13,8 % q/q). Pozitivně překvapila Itálie, kde se čekal pokles dynamiky o téměř 16 % mezikvartálně, z čehož nakonec bylo -12,4 % q/q. Zde je však podle našeho názoru pravděpodobná revize směrem dolů.
Struktura růstu bude oznámena až v polovině srpna. Přepokládáme však, že spotřeba domácností v eurozóně propadla o 13 % q/q, zatímco investice budou nižší o téměř 20 % q/q. Příspěvek čistých exportů by měl být podle našeho odhadu neutrální. Ohledně dalšího vývoje v eurozóně jsme zatím optimističtí. Indikátory PMI již dosáhly v červenci předkrizové úrovně. Míra úspor vyšplhala na nejvyšší úroveň v historii, což slibuje vyšší spotřebu domácností v následující čtvrtletích. Ve třetím čtvrtletí tak očekáváme růst HDP o 14 % q/q. Za celý letošní rok by HDP eurozóny měl podle naší prognózy poklesnout o 6,3 %, v příštím roce však již očekáváme růst na úrovni 5,2 %.
Koruna se vrátila k nejsilnějším hodnotám od začátku současné krize, na které poprvé dostala v úterý. Současný posilující trend podpořily i lepší výsledky tuzemské ekonomiky, které pozitivně překvapily. Podle nás by koruna měla v následujících dnech ještě mírně posílit a přiblížit se úrovni 26 za euro.