Prohlášení ministryně práce a sociálních věcí vede ke změně odhadu vývoje nezaměstnanosti za březen.
Podíl nezaměstnaných: V našem odhadu vývoje podílu nezaměstnaných jsme na březen počítali s výrazným nárůstem. Důvodem bylo zjevné omezení aktivity v řadě sektorů a naprosté zavření v některých služeb. Anekdotické zprávy o tom, jak lidé přicházejí na pracovní úřad nás vedly k očekávání, že počet nezaměstnaných bude rychle stoupat a již v březnu překročil 4 %. S ohledem na vývoj statistik v zahraničí jsme se intuitivně obávali ještě horších čísel. Avšak ministryně práce a sociálních věcí včera v debatě na ČT oznámila, že dle dat ministerstva setrval podíl nezaměstnaných na úrovni 3,0 %. To je stejně jako v únoru. To by sice znamenalo, že po sezónním očištění nezaměstnanost sice vzrostla, ale v současném kontextu naprosto zanedbatelně.
Proč nezaměstnanost nevzrostla? Hypotéz je mnoho. Svou roli mohla sehrát různá administrativní zpoždění a nebo přirozená zpoždění, kdy Češi z různých důvodů na úřad práce nepospíchají. Trh práce byl před pandemií velmi napjatý, takže se nabízí hypotéza, že by lidé našli novou práci okamžitě. Řada lidí si vybrala možnost zůstat v ošetřování či v neschopnosti.
Domníváme se také, že značnou roli mohla sehrát nejistota ohledně toho, jakou podporu dostanou OSVČ. Také je možné, že jde o chybu výpočtu, která v tomto nelehkém období může nastat snáze, než jindy. Ve všech případech ovšem, s ohledem na jistou důvěru v tvrzení našich institucí, je výrok ministryně Maláčové silným argumentem pro to, abychom náš odhad podílu nezaměstnaných, který bude zveřejněn ve středu 8. dubna, snížili na avizovaných 3,0 %.
Obáváme se ale, že je jen otázkou času, kdy i český trh práce podobně jako v ostatních zemích vykáže výrazné zhoršení. Zajímavé bude nyní sledovat, jak se vyvíjí ostatní statistiky trhu práce, které mají jinou metodiku. Rozdíly by mohly být veliké.